Мистецькі перетини
Усього три дні (з 15 по 17 травня 2015 року) тривав перший в Україні Міжнародний фестиваль традиційних культур «ЕтноСвіт» в столичному Мистецькому Арсеналі. Ініціатором цього заходу виступив Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара». На нього з’їхалися, окрім українських, майстри з десяти країн світу. Організаторами передбачалось, що захід сприятиме обміну досвідом поміж майстрами, генерації нових творчих ідей. В глобальному плані, представлене самобутнє мистецтво було покликане стати об’єднуючим чинником в суспільстві та між дружніми країнами.
Етнічна культура базується на вічних людських цінностях – любові, бажанні творити, прагненні до внутрішньої гармонії й гармонії зі світом. Ці фундаментальні життєві принципи, перевірені часом, забезпечують виживання націй та їхній мистецький розвиток. Тому надзвичайно важливим є збереження культурного спадку та подальше піднесення традиційного мистецтва, утвердження його величі.
На виставці кожна реміснича одиниця репрезентувала себе через рукотворні вироби й майстер-класи з їхнього виготовлення. В експозиції від музею були представлені українські старовинні автентичні вінки, живописні жанрові народні картинки першої половини ХХ ст. Сюжети були різними, проте відразу впадало в око, якого великого значення сільські маляри надавали відтворенню національного одягу та етнічній самобутності в побуті, природі й архітектурі.
Варто зазначити, що НЦНК «Музей Івана Гончара» останнім часом виступає потужним медіатором, який підтримує, виховує й об’єднує навколо себе величезне коло колекціонерів, етнографів, майстрів і дослідників, що знайшло своє підтвердження на фестивалі. На тлі автентики реконструйовані дівочі весільні вінки студій «Ладосвіт» і ПрИкрасна майстерня «Маковія» виглядали історично достовірними та мистецьки досконалими. Це стало можливим завдяки таланту та вмінню майстринь, а також наданим консультаціям з боку науковців Музею Івана Гончара.
Сподіваємось, що фестиваль та попередні заходи – участь в Ukrainian Fashion Week 2015, а також міжмузейний арт-проект «Вікна», втілений Петром Гончаром спільно з Мистецьким Арсеналом, – сприятимуть пробудженню суспільства, зацікавленню народними традиціями. Ці та заплановані проекти також покликані вдихнути життєдайну силу в професійне, елітарно-аристократичне мистецтво, з яким фольклорна образотворчість має спільні витоки, ідеї та цінності.
Наталка Тимошенко,
мистецтвознавець,
завідувач сектором «Живопис»
НЦНК «Музей Івана Гончара»