Сім рот короля Карла ХІІ: як BurliukLoft змінює Суми
22 серпня в сумському ТРЦ “Мануфактура” відкрилася виставка з нагоди 135-річчя з дня народження Фельдмаршала Футуризму, найвідомішого уродженця Сумщини, художника і поета-футуриста Давида Бурлюка. Арт-проект “Сім рот короля Карла ХІІ” творчої майстерні BurliukLoft покликаний реанімувати ім`я свого видатного земляка та привернути увагу до його мистецької спадщини.
Як зазначено в концепції проекту, “Цю виставку можна вважати найбільш кінематографічною з усіх художніх проектів у Сумах. Адже тут межі між історією, живописом і кіно стерто. Фігури солдат, створених рукою художника Костянтина Аленінського, здаються персонажами мультфільма чи фентезі. Тому не випадково вони прикрашають стіну просто біля кінотеатру «Планета кіно». Насправді ж «армія шведів», що окупувала стіну, більше кумедна, ніж страшна. Погодьтеся, боятися генерала-вагенмейстера, створеного зі старих ночов, якось навіть не зручно. Тим більше воїна-лопати чи пряльного гребеня!
Всі ці фігури – етнографічні скарби, які творча майстерня BurliukLoft привезла з батьківщини Давида Бурлюка. Історія проекту відсилає до легенди, яку в одному з американських інтерв’ю озвучив сам Бурлюк. Наче назва його рідного села Семиротівка походить від слів «сім рот» (шведського війська короля Карла ХІІ), які нібито були розбиті на тому місці. Невідомо, правда це чи ні, але можливість пофантазувати на цю тему з матеріалами, що були привезені з тієї місцевості, – уже чудовий привід для творчості.
Перед цією експозицією проект побував у Лебединському художньому музеї, а після ТРЦ “Мануфактура” в жовтні цього року поїде у локацію сучасного мистецтва Urban-SAD (м. Херсон).
Фоторепортаж – Сергій Гуцан
Творча майстерня BurliukLoft
BurliukLoft виник восени 2016 року як об’єднання митців, місією якого є популяризація імені та творчості видатного уродженця Сумщини – художника, поета, батька російського футуризму Давида Бурлюка. Художники та навколотворчі активісти здійснили низку експедицій на рідні місця Давида Бурлюка, де збирали етнографічний матеріал, творили та вигадували арт-проекти у сфері сучасного мистецтва.
Результатами подорожей стали експозиції «Око Давида» (2016 р., галерея сучасного мистецтва «Академ-Art», Пархомівський художній музей), «Вибір. Подвійний портрет» (2017 р., галерея сучасного мистецтва «Академ-Art»), «Сім рот короля Карла ХІІ» (2017 р., Лебединський художній музей, проект «Антигалерея» спільно з ТРЦ «Мануфактура»), міжнародний мейл-арт проект «Peace in Ukraine» (триває до кінця року). Крім того, вже готові до експонування і чекають свого часу нові ідеї та мистецькі твори.