«Свято скасовано!»: виставка у рамках Київської бієнале 2017
20 та 25 жовтня в межах Київської бієнале 2017 – Київський інтернаціонал відбудеться відкриття двох майданчиків виставки «Свято скасовано!», створеної кураторським об’єднанням Худрада: в «тарілці» на м. Либідська (будівля Українського інституту науково-технічної та економічної інформації) і в Літературно-меморіальному музеї-квартирі П.Г. Тичини в Києві.
“Свято скасовано!”: вогні згасли, святкову вивіску зірвано, і на дверях бенкетного залу почеплено навісний замок. Історія на карантині для чергової чистки, навіть сліду її тут немає для тих, хто прийшов зустрітися з нею.
Минуле наново перевіряється на відповідність теперішньому і має бути пристосоване до нових умов і завдань.
Радянська цензура, авторитарна, обмежена і вбивча, прийшла колись навзамін революційним ідеям, під прикриттям місії їх захисту від контрреволюції. Отримана нею монополія у всіх сферах суспільного життя означила кінець епохи парадоксальних передбачень, спроб вільного проектування нового суспільства.
Виставка «Свято скасовано!» присвячена пам’яті про революцію та феномену цензури. Необхідність цієї виставки зумовлена не так річницею – століттям революційних подій 1917 року, – як нагальною актуальністю розмови про революційний поштовх, про писання історії, конструювання колективної пам’яті, цензуру і самоцензуру.
Певна історична дата стає викликом, коли потрапляє в історичну порожнечу, коли її спустошене значення разом з усіма, пов’язаними з нею контекстами, дрейфує у бік неактуального. Здається, що її відкидають і влада, і суспільство, і механізми знання – наука, мистецтво. Але що означає цей колективний жест відмови від дати, «річниці», колишнього «свята»? Як і якою ціною «теперішнє» перетворюється на історичну подію?
Серед численних явищ, пов’язаних із подією революції і формуванням пам’яті про неї, кураторська група Худрада зосереджується на темі цензури. У моменти кризи в суспільстві, що переживає війну, цензура та самоцензура можуть видаватися природним захисним механізмом, ладним врятувати від агресора. Тоді як революційний жест стверджує можливість колективної поліфонічної творчості, цензура спрямована на однозначну картину світу, ніби створену єдиним авторитарним суб’єктом.
Демократична революція дає змогу включити до суспільного простору найрізноманітніші, часом суперечливі, думки та інтерпретації минулого і сьогодення. Цензура – як вулична, низова, так і державна – знищує публічний простір, позбавляє дискусію всякого сенсу. Адже її мета – не лише винищити “хибні” погляди, але й прищепити самоцензуру як практику, що діє на випередження.
Виставка в будівлі «тарілки» (в Інституті науково-технічної та економічної інформації у Києві біля станції метро «Либідська») буде наповнена художніми висловлюваннями, пов’язаними і з кризою політичної уяви, що віддаляє нашу епоху від революційного стану, але що водночас із революційною силою відчаю і негативності, цей стан наближують.
Виставка в будівлі «тарілки» стане останньою можливістю побачити модерністський інтер’єр Інституту таким, яким його задумав архітектор Флоріан Юр’єв у 1964-му році: після виставки будівлю планується повністю перебудувати і перетворити на торгівельний центр.
Виставка в Літературно-меморіальному музеї-квартирі П.Г. Тичини продовжить тематику розмовою про радянську цензуру та її сліди в сучасних соціальних практиках. Протягом виставки відбудеться дискусія про цензуру художніх творів та окремі випадки подібної цензури в історії незалежної України.
20 жовтня 2017, 19:00 – відкриття Київської бієнале 2017 – Київський Інтернаціонал та виставки «Свято скасовано!» в будівлі Інституту науково-технічної та економічної інформації на м. Либідська, вулиця Горького, 180.
25 жовтня 2017, 18:00 – відкриття другого майданчика виставки «Свято скасовано!» в Літературно-меморіальному музеї-квартирі П. Г. Тичини в Києві, вул. Терещенківська, 5, кв. 1-3.
Учасники виставки:
Емануель Алмборг (Швеція), Бабі Бадалов (Франція), Яна Бачинська, Євгенія Бєлорусець, Леонід Войцехов, Яна Волкова, Клеменс фон Ведемайер (Німеччина), Елена Вогман (Німеччина), Анна Звягінцева, Микита Кадан, Василь Лозинський, Ларіон Лозовий, Жанна Кадирова, Володимир Кузнєцов, Юрій Лейдерман, Лада Наконечна, Деймантас Наркявічюс (Литва), Олександр Ранчуков, Влада Ралко, Група Р.Е.П., Андрій Сагайдаковський, Олександр Угай (Казахстан) , Павло Хайло, Леся Хоменко, Оля Сосновська (Білорусь), Сергій Шабохін (Білорусь).
Худрада – кураторська група, заснована на принципі міждисциплінарної взаємодії. Худрада не так долає протиріччя, що виникають під час кураторської роботи, як радше виявляє та посилює їх.
Над виставкою «Свято скасовано!» працювали учасники групи: Євгенія Бєлорусець, Катерина Бадянова, Микита Кадан, Дана Косміна, Василь Лозинський, Лада Наконечна, Леся Хоменко.
Детальніше про програму Київської бієнале 2017 – Київський інтернаціонал:
http://vcrc.org.ua/international/