На фотовиставці Олександра Глядєлова дослідять «DETOX (Ресентимент)»

18 жовтня у EDUCATORIUM відбудеться відкриття фотовиставки Олександра Глядєлова «DETOX (Ресентимент)», де буде вперше представлено книгу «DETOX. Діалоги з філософом: ресентимент та політика». Представлені на виставці фотороботи слугують ілюстраціями до книги голландського філософа Сібе Шаапа, Наталі Погожевої та Олени Нагорної.

14717098_1114349895327169_6679019062568515131_n
Поняття ресентименту запровадив ще Фрідріх Ніцше. Він говорив про особливий психічний стан людини, котра з певних причин уникає прямої відповіді чи реакції на те, що її зачіпає, натомість видає свою злість за пошук справедливості або відтерміновує свою помсту, нарешті, просто вдовольняється уявним реваншем. Ресентимент як явище вивчає нині голландський філософ, сенатор Сібе Шаап.

Україна завжди була в зоні особливої уваги Сібе. Тут вийшло вже 5 його книг, в яких йдеться, зокрема, про вплив ресентименту на розвиток суспільства та загрозу зростання популізму і можливі наслідки цього процесу.

«Після Помаранчевої революції багато моїх друзів і я сама були налаштовані на швидкі зміни в суспільно-політичному житті країни, на ліберальні економічні реформи, — говорить одна з авторів книги «DETOX. Діалоги з філософом: ресентимент та політика» Наталя Погожева, — Ми, власне, інвестували свій час і енергію в ці процеси. Мудрий Сібе Шаап посміхався, підтримував, але згадував про довгий, в багато десятків років, шлях Нідерландів до незалежності».

Популізм став настільки агресивним, що створює загрози демократичним традиціям у всьому світі. Опір йому може дати тільки синергія зусиль та поглядів щодо підвищення компетенції громадянського суспільства. Україна зараз фактично стала центром світу, де відбувається фізична битва між цивілізацією і деструктивним популізмом.

Особиста відповідальність громадянина — інвестувати в суспільство: в освіту людей і побудову інституцій, які матимуть експертний авторитетний вплив. Що, врешті, дозволить мати команду професіоналів, яка буде підтримувати обраний рух на оновлення країни, і суспільство, яке готове прийняти реформи.

коментувати у Facebook

Ваш коментар:

%d bloggers like this: