Енергія абстрактного живопису
27-го квітня 2017 року в київському Центральному будинку художника, відкрилася виставка абстрактного живопису. Автори представлених на виставці робіт – різного віку та приїхали з різних міст України. Але їх об’єднує дещо спільне – пристрасть до абстрактного живопис. Згідно з мистецтвознавчим словником: «абстрактний, не фігуративний живопис – це гармонія та закінченість композиції, яка досягається завдяки кольоровому поєднанню та/або синтезу геометричних форм».
Кольори мають силу
Сила кольору, якої домагається художник, малюючи абстракцію, надихає та викликає різні почуття. Так, диптих «Жовто-синій простір» художниці І. Вештак-Остроменської наповнений передчуттям і світом, смутком та радістю. Всі ці емоції відображає колір: жовто-золотий та насичений блакитно-синій.
Цікавою є й картина «Нерв», в якій сполучення червоного та блакитного кольорів створює відчуття натягнутої струни. Долучаючи додаткові матеріали, автор ще більш підкреслює силове поле полотна.
Жива геометрія
Абстрактний геометричний живопис має свою неперевершену особливість. Геометрія в поєднанні із кольором вибудовує композицію, яка динамічно рухається. Скажімо, у картині В. Корчинського активне чергування геометричних фігур організує ритми по горизонталі та вертикалі. Композиція підсилюється кольором, але він не домінує над геометричними фігурами. Недарма робота називається «Веселий рок-н-рол», адже, дивлячись на неї, глядач занурюється в шалений рух музики та танцю.
Україна – це земля, яка має глибоке коріння різних культур і цивілізацій. Тож не дивно, що полотно «Сонцестояння» П. Білика апелює до нас символом природи – Сонця як живої сили, яка є частиною Всесвіту. Додаткові кольори зайві. Є тільки чорний, білий та жовтий.
Трагічний досвід українського абстрактного живопису зумовлений перериванням даної традиції на теренах країни. 30-го серпня 1934 року соціалістичний реалізм був проголошений єдиним художнім методом. З цього часу всі інші художні практики заборонялися, а художники жорстоко утискалися та переслідувалися.
Сьогоденна виставка-бієннале абстрактного живопису в Києві доводить глядачеві, що внутрішня потреба людини в гармонії кольору та виході творчої енергії живе й відтворюється знову попри минуле.
Юлія Бондар, мистецтвознавець
P.S. Нагадуємо, що виставка триватиме в Центральному будинку художника на Львівській площі до 14-го травня 2017 року включно)